7 Mayıs 2013 Salı

İKİLİ TEST


İkili Test Nedir?

İkili test sağlıklı bir gebeliğin takibinde ilk olarak yapılan anomali tarama testidir. Bu testin yapılabilmesi için ultrasonografik inceleme büyük önem taşımaktadır.

İkili test hangi haftalarda yapılır?

Test teknik olarak 11 ile 14. gebelik haftaları arasında yapılabilir. En uygun zaman 12-13. gebelik haftasıdır.

İkili Test için neler gereklidir?

Anne adayının aç veya tok olmasının bir önemi yoktur. Yukarda da söylediğim gibi en önemli parametre ultrasonografik incelemedir.
Yapılan ultrasonografi karından ( yani üstten) olması nedeni ile doktora giderken idrara sıkışık olunması son derecede önemlidir.
Bu sayede bebeğin görüntüsü çok daha net elde edilebilecektir.
Bazen bebek uygun pozisyonda durmaya bilir ve bu durumda vajinal ultrasonografi yapmak gerekir. Bu teknik ile yapılan inceleme kesinlikle düşüğe neden olmamaktadır.

Ultrasonografik incelemede neler olacak?

Ense kalınlığı ölçümüİkili test için anne kan örneği yanında bebeğin ölçüleri de kullanılmaktadır. Bu nedenle anne kanı alınacağı gün (aynı gün) ultrasonografinin yapılaması zorunludur.
Ultrasonografik incelemede bebeğin boyu ölçülür ve bu ölçüm son derece kolaydır. Ancak bazen zor olabilen ölçüm ense kalınlığının ölçümüdür.
Bununda nedeni ölçüm için bebeğin uygun duruşu almasıdır. Bazen bebekler bu görüntüyü vermezler ve hem anne hem de doktor uzun süre ultrasongrafide bekleyebilir.
Ek olarak bu haftada bebeğin burun kemiğinin varlığının gösterilmesi de bebeğin sağlıklı olduğuna işaret eden önemli parametrelerden birsidir.

Testte başka neler olacak?

Size doktorunuz doğum tarihinizi, kilonuzu, sigara içip içmediğinizi ve daha önce varsa gebeliğiniz ile ilişkili sorular soracak ve bir form dolduracak.
Sonrasında kanınız alınacak ve teste tabi tutulacak.
Burada önemli nokta testinizi değerlendirecek laboratuarın güvenilirliğidir. Çünkü bu bir laboratuar testidir. Kullanılan solüsyonların uluslararası standartlara uygun olması gereklidir.
Aksi halde yanlışlıkla risk çıkabilmektedir. Tabi anne adaylarının bunu bilmesi imkansızdır. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği yerde testi yaptırmanız en doğru yaklaşım olacaktır.


Bu test neler hakkında bilgi verir?

İkili test kromozomal anormalliklerin araştırıldığı ilk testtir. Ancak tam olarak yeterli değildir. Bebeğin sırt kemiklerinde açıklık olma durumunu tarayamaz. Bu nedenle eksik olan tarafı da vardır.

Test sonucunda risk çıkması?

Bu test, doktor ve anne adaylarına gebelikleri hakkında bir risk ortalaması vererek yönlendirmeyi amaç edinir. Sonuçta risk belirlenmesi durumunda hemen doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Hem ikili test hem üçlü test ikisi de yapılmalı mı?

Kesinlikle evet. Çünkü her iki test aynı taramayı yapamamaktadır. Ancak ikili testin down sendromunu belirlemede üçlü test göre daha duyarlı olduğu söylenebilir.


İkili test zamanını Geçirdiyseniz Ne Yapmalısınız?

İkili testinin yapılabilirliği süre ile sınırlıdır. Bu süre en son 14. gebelik haftasıdır. Bu süre sonrasında ikili test artık yapılamaz. Eğer böyle bir durum varsa sadece üçlü test yapılarak gebelik takibine devam edilmelidir

Ense saydamlığının ölçümü

Bu parametre ikili test işlemi esnasında kullanılmaktadır. Ancak bazen karından yapılan ultrasonografi ile uygun görüntü elde edilememekte ve  vajinal ultrasonografiye ihtiyaç duyulmaktadır.
Ancak bazen anne adayları vajinal ultrasonografiyi çok itici buldukları için yaptırmak istetmemektedir.
Doktorunuzun bu ultrasona ihtiyaç duymasını istemiyorsanız muayeneye giderken idrara sıkışık olmaya özen göstermeniz gerekmektedir.
Ancak buna rağmen doktorunuz vajinal ultrasonografiyi size önerirse güvenle yaptırabilirsiniz.
Halk arasında vajinal ultrasonon düşük riski yaptığına dair olan yanlış bir inanış vardır.
Vajinal ultrasonografi kesinlikle düşük riski yapmaz.
Ancak doktorunuzun ultrasonografi becerisi ve temizliğe dikkat etmesi önemlidir.

Alıntı:kadındoğumankara 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder